
Jak przygotować hulajnogę wyczynową przed sezonem?
Pogoda jak widać nie zachęca do niczego, ani nie nastraja optymistycznie.
Ale jakoś można poprawić sobie humor!
Proponuję zacząć przygotowania do sezonu nie czekając na zmianę aury za oknem.
Tak, teraz podrap się po głowie i zastanów się, gdzie ostatnio walała się Twoja hulajnoga wyczynowa?
Może w garażu? Na strychu? W piwnicy? A może została u ziomka?
Jak już ją namierzysz, zdejmiesz z niej pajęczyny i przetrzesz z kurzu, przyjrzyj się jej dokładnie, bo może już czas na wymianę paru elementów.
Zacznijmy przegląd serwisowy hulajnogi wyczynowej.
Nie wiesz, od czego zacząć?
Zacznij od wygrzebania imbusów. Dobrze mieć w domu przyjemniej dwa. Każdy producent wrzuca je do pudełka razem z hulajnogą.
1. Luzy w hulajnodze wyczynowej.
Teraz stań na hulajnodze sprawdź, czy kierownica jest stabilna i nie chybocze się na boki względem decku. Czasem wystarczy dokręcić zacisk hulajnogi, używając jednego imbusa.
Ale jeżeli przy tej czynności, coś chrobocze, lub czujesz, że mimo dokręcenia śrub możesz kierownicą w zacisku machać na boki to znak, że trzeba zajrzeć co tam się dzieje.
Zdejmij zacisk, zajrzyj do systemu kompresji może poluzowała się śruba kompresyjna, którą należy dokręcić, lub śruba pękła i trzeba ją wymienić na nową.
Ważne też jest, w jakim stanie są stery, kiedy czujesz opór podczas obracania kierownicą, może to być znak, że do środka dostał się piasek lub woda. Stąd mogą być te dziwne dźwięki przy ruchach kierownicy. Zamiast je od razu wymieniać, wyczyść wszystko dokładnie z piasku kurzu i wody. Skręć wszystko ponownie i sprawdź jak teraz zachowuje się kierownica.
2. Teraz na warsztat idą kółka do hulajnogi, co sprawdzamy?
Oczywiście luzy!
Jeżeli możesz nimi poruszać na boki względem deku to trzeba je dokręcić. Tym razem są potrzebne dwa imbusy. Jeżeli mimo dokręcenia nic się nie zmieniło i czujesz, że źle się kręcą i słychać taki jakby chrzęst; odkręć kółka być może dostał piasek do łożyska. Zazwyczaj wystarczy wszystko dokładnie przeczyścić i powinno być ok. Sprawdź od razu stan ośki.
Kółka hulajnogi też trzeba obejrzeć, jeżeli mają już spłaszczony profil, a kształtem już bardziej przypominają elipsę lub co gorsze kwadrat czas już na nowe.
Kupując nowe kółka do hulajnogi zwróć uwagę, aby pasowały do średnicy i rozstawu widelca, rozstawu w podeście i wielkości hamulca.
3. Hamulec do hulajnogi wyczynowej
Jak już jesteśmy przy hamulcu sprawdź, w jakim jest stanie, bo może jedyne co jest w stanie zatrzymać to mailowy spam. Czyli już wiesz, że czas kupić nowy.
Kupując nowy hamulec pamiętaj, że musi pasować do otworów na śruby w decku i do wielkości kółek.
4. Deck do hulajnogi wyczynowej
Patrzysz na kółka, a Twój wzrok płynnie przechodzi na podest hulajnogi. Zastanawiasz się co było kiedyś w miejscu, gdzie powinien być przyjemnie chropowaty, dobrze przyczepny griptape? A zamiast tego jest coś, całe w strzępach i woła o pomstę do nieba.
Oczywiste jest, że papier ścierny w hulajnodze pełni bardzo ważną funkcję, dzięki niemu Twoje stopy stabilnie stoją na decku i z drugiej strony hulajnoga dobrze się trzyma stopy podczas trików.
Tu możesz sprawdzić jak wymienić griptape w hulajnodze.
5. Gripy do hulajnogi
À propos trzymania, jak się mają Twoje chwyty w hulajnodze? Są całe, czy zostały Ci w ręku?
Gripy odpowiadają za Twoje bezpieczeństwo, muszą być w dobrym stanie. Żeby przypadkiem hulajnoga nie wyślizgnęła Ci się z rąk podczas trików i żebyś nie dostał nią przez przypadek w zęby. I tak dochodzimy do miejsca, w którym trzeba sprawdzić barendy. To one najczęściej przyjmują ciosy za kierownicę, na nich opiera się o ziemię i ściany hulajnoga. Chcesz mieć całe zęby i nieobitą głowę sprawdzaj gripy i barendy.