
Nie wiem, jak Ty, ale ja zawsze ubolewam kiedy jadę na wakacje, a mój rower musi zostać w domu. Dlatego staram się podróżować tak, aby móc go zabrać ze sobą.
Na szczęście BMX jest na tyle mały i poręczny, że w publicznych środkach transportu można go przewieźć bez większych komplikacji.
Podróż z rowerem BMX, o czym musisz pamiętać?
Kiedy wybierasz się na podbój nowych miejscówek do katowania pamiętaj o niezbędnych narzędziach, bez których żadna eskapada nie powinna się odbywać.
Po pierwsze łyżki do opon, bo jak wiesz podczas podbojów łatwo o snejka. Jak o nich zapomnisz przy zmianie dętki będziesz się musiał trochę pomęczyć. Co prawda w BMX Mafiabikes dość łatwo wchodzą, ale łyżka rowerowa to pomocna rzecz.
Klucze do osi 15 mm 17 mm lub 19 mm. Na naszych rowerach z przodu zazwyczaj jest 15. Sprawdź jaki klucz pasuje do Twojego roweru. Mogą być klucze nasadowe, ale pamiętaj, że do pedałów tylko klucz płaski. I jak zwykle trzeba mieć pod ręką imbusy 5 i 6 mm.
Z części do rowerów zawsze miej ze sobą dętkę rowerową na wymianę i jeśli masz trochę miejsca pompka rowerowa też się przyda. Jak lubisz poszaleć to weź na wszelki wypadek pedały rowerowe. One najczęściej obok dętek rowerowych ulegają uszkodzeniom.
BMX w pociągu.
Jadąc pociągiem pamiętaj, że Twój BMX musi mieć bilet tak jak Ty.
Opłata za przewóz rowerów pociągiem zależy od przewoźnika i np. w pociągach Intercity wynosi ona 9,10 zł, niezależnie od długości trasy. Bilet należy kupić wcześniej. Ale jak się zdecydujesz zabrać ze sobą rower BMX w ostatniej chwili zawsze możesz kupić bilet w pociągu u konduktora. Pamiętaj, że w takim przypadku opłata będzie większa.
Nie w każdym pociągu możesz przewieźć BMX-a, rower może podróżować tylko w pociągach, w których jest wyznaczone miejsce do takiego przewozu.
Przed wyjazdem sprawdź, czy Twój pociąg ma taką możliwość. W rozkładzie jazdy powinna być ikonka roweru (w kółku lub bez) umieszczona w składzie oznacza, że dany pociąg ma możliwość przewożenia rowerów. Symbol roweru w wagonie wskazuje również specjalne miejsce, gdzie należy go postawić w pociągu. Nie możesz zostawić roweru w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Na pewno nie może stać w wagonie jadalnym i w tzw. kuszetkach.
Pamiętaj o zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą, abyś nie musiał przez całą drogę mu się przyglądać.
Jak już wyjdziesz z pociągu pamiętaj, że nie możesz jeździć po peronach, schodach i poczekalniach kolejowych.
Wiem, że po kilku godzinach jazdy chętnie być wskoczył na BMX, ale za jazdę w odległości mniejszej niż 3 metry od skrajnej szyny grozi mandat.
Więc jak nie chcesz na starcie być spłukany oddal się na bezpieczną odległość od dworca kolejowego.
Jazda z BMX w autobusie.
Podobnie jak w przypadku pociągu nie każdy przewoźnik PKS może chcieć zabrać Twojego BMX-a. Czasem zależy to od dobrej woli kierowcy i przede wszystkim wolnego miejsca w luku bagażowym. Aby rower zajmował mniej miejsca i kierowca nie miał obiekcji możesz zdemontować przednie koło i złożyć kierownicę. Właśnie do tego potrzebujesz kluczy.
Na stronie Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji możesz sprawdzić aktualny rozkład jazdy autobusów w całej Polsce oraz listę przewoźników. Są tam adresy z numerami telefonów, zawsze możesz się upewnić, czy możesz zabrać BMX do danego autobusu i ile to ewentualnie będzie kosztowało. Czasem na mało uczęszczanych trasach jak kierowca ma dobry humor może Ci pozwolić wziąć rower do środka, szczególnie kiedy go złożysz i np. włożysz w pokrowiec. Grzecznie usiądź z nim na końcu autobusu, żeby nikomu nie przeszkadzać.
Przed wyjazdem koniecznie sprawdź naszą listę najlepszych skateparków w Polsce.